SOLÁRNA A ZELENÁ SA HODÍ NA STRECHU!

The Solar Base Frames SGR 35 are being installed

The Fixodrain® XD 20 drainage layer (in rolls), installed across the entire area, is followed by the Solar Bases SB 200, each of which has a Solar Base Frame SGR 35 on which the solar modules are mounted.

Solar Bases covered with substrate

The Solar Bases are then covered with the appropriate amount of substrate to prevent wind uplift.

Solar Base Frames mounted on Solar Bases SB 200 on a flat roof.

If it is neither possible nor desirable to apply the necessary amount of substrate required to prevent wind uplift, the Solar Bases can be coupled with aluminium profiles. This allows for shorter distances at the same time.

Solar thermal collectors on a flat roof

Solar thermal collectors are generally installed at a steeper angle on the roof.

Roof gardener on a green roof with photovoltaics

Two at one sweep: Fallnet® Rail, the fall protection rail system, is also anchored in the Solar Bases.

Green roof in combination with photovoltaics

The roof vegetation provides for a cooler ambient temperature and, as a result, for a greater yield from the PV system.

System build-up

The ZinCo system build-up SolarVert® with solar mounting system and fall protection.

Všestranný a mimoriadne flexibilný

Ak sú systémy solárnej energie na strechách správne upravené tak, aby vyhovovali budove, majú obrovský potenciál. Dnešné systémy sú dokonale navrhnuté pre minimálne inštalačné nároky a maximálny výnos z prevádzky. Práve z tohto dôvodu sa predovšetkým fotovoltaické systémy čoraz častejšie využívajú v kombinácii so zelenými strechami. Vďaka vybudovaniu systému SolarVert® a rozsiahlej produktovej ponuky pre solárnu energiu, poskytuje ZinCo vysokú úroveň flexibility a vo výsledku to najlepšie riešenie pre každý projekt solárnej energie.

Pri odbornom plánovaní solárneho systému na plochú strechu, v kombinácii s rozsiahlou zelenou strechou, je potrebné zohľadniť množstvo rôznych ovplyvňujúcich faktorov.

Prvý sa týka umiestnenia budovy, to znamená veterného pásma, nadmorskej výšky a toho, čo sa nazýva kategória terénu. Kategórie siahajú od kategórie 1 „voľne stojace na rovnom teréne bez bariér“ po kategóriu 4 „mestské oblasti, v ktorých je najmenej 15% plochy pokrytých budovami a ktorých priemerná výška presahuje 15 m“. Prirodzene, väčšie sacie a tlakové sily sa vytvárajú na exponovanom mieste v dôsledku vetra alebo búrok. Okrem toho je dôležitá geometria budovy, veľkosť a výška budovy, ako aj otázka, kam presne sa má systém namontovať, to znamená v strede, na okraji alebo v rohu. Pokiaľ ide o samotný systém, vonkajšia oblasť je vždy obzvlášť vystavená namáhaniu od vetra.

Systém solárnej energie musí byť navrhnutý tak, aby vyhovoval konkrétnym stavebným podmienkam, aby bol odolný proti búrkam. So zostavou systému ZinCo SolarVert® sa tá jednodtucho pomocou solárnej základne, veternej výstuži a adaptačného profilu. Tieto konštrukcie zabránia veľkému zaťaženiu jednotlivých bodov a zložitým prestupom strechy, ktoré sa ťažko zvládajú.

Rozloženie zaťaženia

Základné prevedenie je také, že modul solárnej energie sa naskrutkuje na rám solárnej základne SGR, ktorý sa zas namontuje na stabilnú solárnu základňu SB 200 x 1 m. Potom sa stabilizujú pomocou priečneho vystuženia. Zaťaženie potrebné na ochranu pred zdvihom od vetra je zabezpečené podkladovou vrstvou zelenej strechy (substrátom) alebo alternatívne štrkom. Prirodzene sa jedná o suchú hmotnosť podkladu, ktorá sa použije pri výpočte minimálneho zaťaženia predtým určeného ako súčasť statického výpočtu.

Pretože strešná konštrukcia musí byť schopná odolať všetkým zaťaženiam, pre tento výpočet sa použije hmotnosť podkladu v nasýtenom stave. Môže sa tiež pridať snehové zaťaženie. Ak sa jedná o novú budovu, strecha bude navrhnutá tak, aby odolala všetkým konštantným zaťaženiam (zaťaženie vlastnou hmotnosťou) a meniacemu sa zaťaženiu (sily vetra). Je tiež možná dodatočná inštalácia solárneho systému aj zelenej strechy, pretože ZinCo aj pri minimálnych rezervách zaťaženia strechy poskytuje vhodné riešenia, ktoré zahŕňajú spojenie solárnych základní s hliníkovými profilmi. Solárne základne sú inštalované v rade za sebou, sú spojené so solárnymi spojovacími profilmi KP 40/40 a v týchto profiloch sú pripevnené rámy solárnych základní. Toto vynikajúce riešenie sa ľahko aplikuje na miesta, ktoré sú náchylné na nasávanie vetra, bez potreby ďalšieho substrátu na ochranu pred vetrom.

Flexibilné rozloženie

Vyššie popísaná verzia na inštaláciu solárnych základní má ďalšiu výhodu, napríklad keď sa moduly majú inštalovať s inou roztečou, ako bola ich pôvodná predpokladaná vzdialenosť so základnou s plochou 1 × 2 m. Podrobný nákres inštalatéra sa zameriava na tieto rozostupy a tiež na uhol sklonu a smer inštalácie solárnych modulov (vo zvislej alebo plochej polohe), v závislosti od ich veľkosti. Rozstup a uhol sklonu sú navrhnuté tak, aby solárne moduly na seba nevrhali tieň a aby bol systém prístupný pre účely údržby a údržby. Z dôvodu dostupnosti tiež odporúčame vzdialenosť medzi spodným koncom solárneho modulu a vegetáciou alebo štrkom minimálne 35 cm. Nie všetky komerčne dostupné systémy to umožňujú.

V dnešnom čoraz bežnejšom usporiadaní solárnych energetických modulov v smere východ - západ sú vedľa seba inštalované dva rady modulov, ku ktorým je vždy prístupná iba vonkajšia hrana. Inštalácia s „hrebeňovým dizajnom“ znamená, že stred je najvyšším bodom, zatiaľ čo stred je najnižším bodom s inštaláciou pomocou „motýľového dizajnu“. V dôsledku toho sú v druhom prípade vonkajšie okraje vysoké (asi 70 cm od zeme), a preto je ľahko dostupný priestor pod panelmi. V tomto prípade je na plochu pod panelmi prijímané viac dažďovej vody a slnka, čo umožňuje bujnejší rast vegetácie.

Na rozdiel od južného smeru umožňuje smer východ - západ rovnomernejšiu úroveň výroby energie počas dňa (na základe vlastnej spotreby elektriny počas dňa a na všeobecné odľahčenie siete). Výťažok je navyše väčší, pretože je možné vytvoriť väčšiu plochu modulu. Solárna základňa má priestor presne pre dva rámy.

Premyslené do detailov

Typová štrukturálna analýza pre solárny základný rám SGR je dimenzovaná tak, aby okrem tlaku vetra bol rámy pre fotovoltaiku (vlastná hmotnosť približne 18 kg / m²) a pre solárnu tepelnú energiu (približne 50 kg / m²) rovnako konštrukčne stabilné. Uzavretý hliníkový dizajn dosahuje vysokú úroveň pevnosti a tuhosti. Konštrukčne testované podpery rámu sú štandardne k dispozícii so sklonom od 5 ° do 45 °, zvyšujúce sa po 5 ° a vďaka prebežnému dierovaniu je možné ich použiť pre všetky štandardné panely a kolektory. Profily adaptérov sú k dispozícii špeciálne pre dlhé moduly. ZinCo má dokonca vhodné riešenie pre nerovnú strešnú plochu, ktoré využíva prídavný solárny základný rám SGR-HV, ktorý je plynule výškovo nastaviteľný až do 21 cm..

Integrovaná ochrana proti pádu

Ďalšou vlastnosťou solárnej základne ZinCo je, že ju možno používať súčasne so systémom ochrany proti pádu. Ochrana proti pádu je zákonnou požiadavkou pri prácach na strechách vo výškach viac ako dva metre. Vzhľadom na to, že solárne energetické systémy sú inštalované veľmi blízko okraja strechy, aby sa plne využila dostupná plocha, je nevyhnutné, aby bol okraj strechy zabezpečený. Užívateľsky prívetivý systém koľajníc Fallnet® SB 200 je dokonalým riešením. Len čo si osoba pripevní svoje osobné ochranné pracovné prostriedky k bežcovi na koľajnici, je zabezpečená pre všetky práce pozdĺž okraja strechy.

A aké výhoda prináša zelená strecha?

V zásade tu môžeme uviesť niekoľko výhod: Ochrana strešnej hydroizolačnej vrstvy a tepelná izolácia budovy, okrem toho zadržiavanie dažďovej vody a zlepšenie biotopov pre faunu a flóru. A k fotovoltaickému systému existuje ďalšia pridaná hodnota: Aj keď sa štrková strecha uprostred leta rýchlo zahreje na 90 °, vegetácia pomôže vytvoriť porovnateľne miernu teplotu okolia iba od 30 ° do 35 ° C.

Zelená strecha je postavená pomocou systému SolarVert, ktorý je založený na drenážnom a akumulačnom systéme Fixodrain® XD 20 s vopred pripevneným filtračnou vrstvou a je inštalovaný po celej ploche. Toto umožňuje, aby boli solárne základne umiestnené podľa potreby v súlade s pokynmi inštalatéra. Vďaka spodnej konštrukcii namontovanej po celej ploche sa úpravy dajú ľahko vykonať priamo na mieste. Po namontovaní solárnych rámov nasleduje systémový substrát „Koberec Sedum“ a príslušná vegetácia.

Týmto spôsobom sa solárna a zelená kombinácia výborne hodí na strechu.

Autor: Martin Holland, vedúci aplikačnej technológie ZinCo GmbH