Otázky a odpovede

Čo je potrebné na zabezpečenie kompletného systému?

Veľmi jednoduché a lacné riešenie je určite využitie vody pre potreby vašej záhrady. Ak máte veľkú záhradu s vysokou spotrebou vody na zalievanie alebo s použitím dažďovej vody do domu, odporúčame využiť podzemný systém (napr. CARAT, Garden Komfort alebo CARAT Eco plus). Mali by ste použiť filter na čistenie vody pred vstupom do nádrže. Na vytiahnutie vody z nádrže budete potrebovať čerpadlo, inštalované v záhrade alebo priamo v nádrži, ktoré ma automatickú funkciu štart-stop pri spustení polievania cez hadicu.

Pre zapojenie systému s využitím dažďovej vody v domácnosti je potrebné zabezpečiť aj prívod pitnej vody do miestnosti, kde bude inštalovaná technická sada. Pitná voda zabezpečí plynulé dodavky v prípade, že bude nádrž prázdna. Odporúčame taktiež použiť jemný pieskový filter na prívode z nádrže, tak aby sa dosiahlo čo najkvalitnejšie prečistenie dažďovej vody z nádrže.

Je dažďová voda v nádrži nezávadná aj po dlhšom čase?

Podzemná nádrž je ideálnym miestom pre zber dažďovej vody. Udržiava ju totiž v konštantnej teplote a bez prístupu svetla. Teplota v nádrži sa udržiava v rozpätí od 6-8° C počas celého roku. Toto prostredie je preto ideálne a zabraňuje vzniku škodlivých mikroorganizmov.

V prípade nadzemnej nádrže sa uistite, že je z nepriehľadného materiálu. Umiestnite ju, pokiaľ je to možné, mimo priameho slnečného žiarenia.

Ako určiť správnu veľkosť nádrže?

V podstate sú 3 hlavné faktory, ktoré určujú veľkosť nádrže:

1. Zrážkové pomery v danej lokalite

2. Veľkosť strechy/plochy z ktorej sa bude odvádzať dažďová voda

3. Spotreba dažďovej vody v domácnosti a záhrade

Môžete využiť náš program „pomocník pre výpočet veľkosti nádrže„ alebo nás kontaktujte priamo.

Je bezpečné používať dažďovú vodu na pranie?

Dažďová voda je najideálnejšia na použitie v práčkach keďže nie je „tvrdá„ ako väčšina pitnej vody v rozvodoch a teda nezanáša práčku a neohrozuje ju vodným kameňom. Použitím mäkkej dažďovej vody sa vyhnete používaniu chemických zmäkčovačov vody, čím šetríte vaše peniaze a zároveň chránite prírodné zdroje. Niektorí výrobcovia automatických práčok už dokonca odporúčajú používať dažďovú vodu pre čo najlepšie pracie výsledky.

Ako často je potrebné čistiť systém?

Naše nádrže, ktoré používaju zodpovedajúce filtre a prepady stačí čistiť raz za 10-15 rokov. Určité množstvo sedimentov, ktoré sa usádza časom na spodku nádrže je dôležité pre celkovu mokrobilogickú flóru v nádrži a udržiava vodu v dobrej kvalite. Príliš časté čistenie by znehodnotilo túto zdravú mokroflóru.

Prepadový sifón zabezpečí pravidelné čistenie dažďovej vody od plávajucích drobných častíc na hladine (napr. peľ a pod.)

Ochrannú mriežku je potrebné inštalovať v prípade, že je prepadové potrubie dopojené do kanalizácie.

Čistenie filtrov je individuálne a závisí od lokálnych podmienok a typu filtra, ako aj toho, kde je nádrž umiestnená. Samočistiaca filtračná jednotka GRAF Optimax-Pro Filter sa zvyčajne kontroluje 1-2 krát ročne.

Ako je to s odpojením sa od poplatkov za stočné?

Pokiaľ chcete vodu aj likvidovať na pozemku (vsakovanie) a odpojiť sa tak od poplatkov za stočné, je potrebné ohlásiť lokálnu vodárenskú spoločnosť a ukázať im fyzicky, že vodu zo strechy zadržiavate do nádrže a prepad z nádrže je vedený do vsakovania na pozemku. Vodárne vám následne musia prestať fakturovať úhradu za stočné.

Iba pre ilustráciu, pri domoch, ktoré majú napr. 250 m2 strechy alebo inej spevnenej plochy to môže byť úspora iba na stočnom až 150 Eur ročne (prepočet robený pri zrážkovej mape 800mm/m/rok). Pri väčších objektoch, ako sú napr. sklady alebo výrobné haly, úspory iba na stočnom môžu byť rádovo v stovkách až tisícoch eur ročne!

V prípade stavby nového domu je najlepšie mať celý systém zakreslený priamo v projekte.

DOLEŽITÉ! Systém ECO plus s využitím do domu je certifikovaný podľa normy DIN 1988 a EN1717. Je zabezpečená ochrana proti prípadnému zmiešaniu pitnej a dažďovej vody.

Čo sa stane ak je nádrž plná?

Podzemné nádrže musia mať prepadový sifón, ktorý je vyústený do vsakovacej sústavy alebo kanalizácie. Prepad z nádrže by mal byť umiestnený vyššie ako je poloha vsakovania a kanalizácie. Nadzemné nádrže by mali byť napájané cez naše špeciálne filtre na okapové zvody. Tieto zabezpečia v prípade, že je nádrž už plná, plynulý prietok dažďovej vody dole cez okapovú rúru – nemusíte sa tak obávať pretečenia nadzemnej nádrže.

Ako je to so zamrznutím vody v nádrži?

V prípade, že používate vodu aj v domácnosti (pranie,WC apod.) je potrebné aby podzemná nádrž, prívodné rúry, filtračné časti boli uložené pod zemou v hĺbe 60-80 cm (nezamŕzajúca hĺbka). Podzemné nádrže nemusia byť vyprázdňované ani počas zimnej sezóny.

Nadzemné nádrže sa musia počas zimnej sezóny vyprázdniť.

Môžem inštalovať nádrž pod príjazdovou plochou?

V kombinácii s liatinovým poklopom a betónovou skružou môžete podzemné nádrže GRAF použiť aj na prejazd automobilov a nákladných vozidiel.

Ako zabezpečím optimálnu kvalitu vody?

Systémy Graf majú zabezpečené niekoľko stupňový proces čistenia vody pre udržanie jej vysokej kvality:

1. fáza čistenia

Dažďová voda je čistená cez patentované filtračné systémy. Prečistená voda pokračuje do nádrže a nečistoty sú odvádzané do kanalizácie s malým množstvom vody. GRAF má vo svojom portfóliu rôzne typy filtrov pre daný typ nádrže a rôzne situácie.

2. fáza čistenia

Kalová vanička na spodku nádrže je upevnená k rúre, ktorá privádza dažďovú vodu cez filter. Drobné častice (menej ako 0.35 mm), ktoré sa usádzajú v kalovej vaničke napomáhajú okysličovať vodu a zabezpečia tak jej lepšie prečistenie. Prívodná rúra zároveň zabezpečí plynulý prívod vody bez zbytočného vírenia vody v nádrži. Tento proces udržiava vodu v nádrži čistú a sviežu.

3. fáza čistenia

Drobné častice, ktoré sú ľahšie ako voda (napr. peľ) sa usádzajú na hladine vody. Tieto sa plynulo odplavujú cez prepadový sifón keď sa nádrž naplní. Preto je dôležité aby sa nádrž pravidelne naplnila tak, že prebytočná voda bude odtekať cez núdzový prepad.

4. fáza čistenia

Plavák udržuje prívod hadice s jemným filtrom na úrovni cca. 10 cm pod hladinou vody. Takto zabezpečí satie najčistejšej vody v nádrží. Ak aj plávajú na povrchu hladiny drobné čiastočky a nečistoty, tieto hadica nenasaje.